Co to jest psychoterapia?

psychoterapia

Czy kiedykolwiek miałeś poczucie przytłoczenia i myślałeś, że nie poradzisz sobie z problemami? Jeżeli tak to nie jesteś sam. Według Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego nawet 8 milionów Polaków doświadcza depresji, lęków i innych zaburzeń psychicznych. Inni potrzebują pomocy, aby poradzić sobie z ciężką chorobą, utratą wagi albo nikotynizmem. Są też osoby, które zmagają się z problemami w relacjach, zwolnieniem z pracy, śmiercią ukochanej osoby, stresem czy nadużywaniem alkoholu. Wszystkie te problemy są zazwyczaj szkodliwe dla człowieka.

Czym jest psychoterapia?

Psycholog może wspomóc w uporaniu się z problemami. Przez psychoterapię przechodzą ludzie w każdym wieku, aby żyć bardziej efektywnie, zdrowiej i w pełni satysfakcji. Podczas terapii psycholog stosuje naukowo zatwierdzone procedury, by pomóc pacjentom doskonalić w sobie dobre nawyki. Istnieje kilka podejść do psychoterapii, wraz z — poznawczo-behawioralną, interpersonalną, r5w.pl i innymi — które pomogą każdemu z osobna skonkretyzować jego własne problemy.  Proces ten przebiega na kooperacji i rozmowie. Pacjent ma zapewnione otoczenie wsparcia ze świadomością, że psychoterapeuta podchodzi do niego neutralnie i nie będzie go w żaden sposób krytykował.

Razem z psychologiem będziesz pracował nad tym, żeby rozpoznać i zmienić wzory zachowania, które powstrzymują od osiągnięcia w pełni szczęścia. Psychoterapia nie tylko stara się rozwiązać dotychczasowe problemy, ale uposaża w nowe umiejętności, aby lepiej radzić sobie z wieloma wyzwaniami w przyszłości.

Kiedy rozważyć pójście na psychoterapię?

Przez błędy rozumienia czym jest psychoterapia, mnóstwo osób się na nią nie decyduje. Nawet jeśli rozumieją fakty i nie wierzą w mity, to ludzie często czują się zdenerwowani przed podjęciem walki o dobre samopoczucie. Warto pokonać lęk, ponieważ jeśli poziom życia nie jest taki jaki byśmy pożądali — psychoterapia może być pomocna. Niektórzy ludzie korzystają z terapii u psychologa dlatego, że mają depresję, odczuwają lęk lub złość przez długi czas. Inni także mogą odczuwać potrzebę wsparcia w chronicznej chorobie, która wpływa na układ emocjonalny i psychikę. Są też ludzie wymagający szybkiej diagnozy swoich problemów na przykład, gdy mierzą się z widmem rozwodu, syndromem pustego gniazda, zwolnieniem z pracy, wypaleniem zawodowym itd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *